Metody leczenia otyłości

Techniki w leczeniu otyłości stosowane są w zależności od zaawansowania zmian. W standardowej terminologii otyłość określa się dla osób, których współczynnik BMI przekracza 30 kilogramów na metr kwadratowy. Grupa ta jest szczególnie zagrożona chorobami serca, schorzeniami metabolicznymi oraz innymi problemami, do których zalicza się między innymi problemy ze stawami, życiem seksualnym. Czy można skutecznie tym osobom pomóc?

Trudność z wdrożeniem diety u otyłych

Jest to realne ograniczenie dla pacjentów. Niestety, ale bardzo często zderzyć się można z tym, iż nie jest możliwe wdrożenie skutecznej diety, planu odchudzania oraz utrzymanie efektów przez długi czas. Często mamy do czynienia z patologicznym wymiarem obżarstwa, które wynika albo z zaburzeń hormonalnych, psychicznych lub też skorelowane jest z wrodzonymi zespołami genetycznymi, jak choćby zespół Prader-Willego. Wszelkie problemy zdrowotne tyczące się osób cierpiących na schorzenia metaboliczne i otyłość rzutują się na efektywność postępowania odchudzającego oraz na rokowanie co do oczekiwanej długości życia.

Otyłość, epidemia śmiertelna XXI wieku

Ciężkie czasy nastały dla zdrowia populacji. Nie dość, że większość osób w strukturze społecznej krajów zachodnich stanowić będą wkrótce osoby po 50 roku życia, to jeszcze trzeba się borykać z epidemią otyłości, która jest realna w USA i staje się coraz bardziej prawdopodobna w Polsce. To pokazuje, jak ważna jest profilaktyka oraz skoncentrowane na realnych efektach leczenie.

Czy można leczyć otyłość?

Postępowanie dietetyczne i aktywność fizyczna to de facto metody lecznicze. Jednak nie zawsze, nawet najlepsza – np. dieta dąbrowskiej kuracja odchudzająca nie będzie w stanie ograniczyć patologicznego apetytu. Badania AMA (amerykańskie stowarzyszenie lekarzy) oraz międzynarodowych towarzystw diabetologicznych pokazują dobitnie, jak ważne jest odpowiedzialne postępowanie w zakresie leczenia otyłości. Oprócz tego, że indukowana u chorego jest dieta odchudzająca, to za tym powinny stać interwencje psychologiczne, behawioralne oraz wsparcie interdyscyplinarnego zespołu medycznego. Jest to szczególnie ważne przy kwalifikacji pacjenta do operacji bariatrycznej.

Czym jest zabieg bariatryczny?

Chirurgia bariatryczna, a więc mająca na celu zmniejszenie rozmiarów żołądka, zdolności do pasażu przewodu pokarmowego powstała w latach 80 XX wieku. Obecnie jest uznaną formą terapii otyłości, również na terenie Polski.

Do podstawowych zabiegów, które mają uzupełniać postępowanie behawioralne, jak odpowiednia dieta warzywno owocowa wchodzi implantacja balonu do żołądka, resekcja rękawowa żołądka, stertowanie dwunastnicy lub też inne zabiegi – jak choćby radykalna resekcja żołądka i zespolenie metodą Roux-en-Y.

Metody leczenia bariatrycznego w połączeniu z leczeniem dietetycznym, sportem oraz wsparciem psychologicznym gwarantują utratę przynajmniej 30% wyjściowej wagi ciała! Utrzymanie efektów lub ich pogłębienie zależy w dużej mierze od pacjenta, jego motywacji, oczekiwań oraz stanu psychicznego.

Leczenie otyłości i wdrażanie programów terapeutycznych jest bardzo istotne. Szacuje się bezpośrednio, iż koszty społeczne oraz ekonomiczne związane z otyłością przekroczą w USA niebawem 1 bilion dolarów! Otyłość skraca życie, pogarsza jego jakość, a wyjście z niej jest często znacząco utrudnione – stąd niezbędne jest instytucjonalne i profesjonalne wsparcie dla wszystkich potrzebujących pomocy! Warto mieć to wszystko na uwadze i wiedzieć, jak można poradzić sobie z problemami zdrowotnymi